Kişisel PR Nasıl Yapılır? | PR Haber Ajansı

Kişisel PR; güven ve itibar yönetimi, markalaşma, doğru iletişim kanallarının kullanımı, rakip analizi, stratejik medya ilişkileri yönetimi ve daha fazlasını içeren bir iletişim danışmanlığı hizmetidir.

PR nedir ve ne için kullanılır?

İngilizcede “halkla ilişkiler” anlamına gelen PR, kamuoyu önünde olumlu bir imajın sürdürülmesi ile ilgilidir. Kişileri, işletmeleri ve kuruluşları tanıtmak için kullanılır. Geçmişte, PR çalışması büyük ölçüde TV, radyo ve basılı gazete gibi geleneksel medya araçları ile sınırlıydı. 2010’lu yıllardan sonra ise sosyal medya, fenomen işbirlikleri, tıklama başına ödeme reklamcılığı gibi kanalları kullanarak daha fazla yürütülmektedir.

Kişisel PR Nedir?

Pr çalışmasının, genellikle işletmeler ve kamusal imajlar için olduğunu düşünürüz. Ancak, “kişisel PR” söz konusu olduğunda, işler biraz daha karmaşık hale gelebilir. Aslında, kişisel PR, marka PR’ı kadar ve hatta daha fazla önemlidir.

Doğru yapıldığında, bir bireyi ve ardından markasını olumlu bir ışığa kavuşturmaya yardımcı olabilir.

Kişisel PR çalışması; itibarınızın artmasına, sektörünüzde görünürlük kazanmanıza, kamuoyu önünde görüşünüzün değişmesine ve işler ters gittiğinde kriz yönetimi uygulamanıza yardımcı olabilir.

Kişisel PR Nasıl Yapılır?

Diğer tüm PR çalışmalarında olduğu gibi, bir halkla ilişkiler stratejisi oluşturmak çok önemlidir. Kişisel halkla ilişkiler için bu stratejinin oluşturulması, ileriye dönük bir plan oluşturulmasına yardımcı olur ve gelecekte işlerin nasıl görüneceğine dair bir gösterge verir.

Öngörülemeyen olaylar nedeniyle kaba bir fikir olsa da, çoğu şeyin yolunda gitmesine yardımcı olabilir ve bir zaman çizelgesine uyulmasını sağlayabilir.

Bu strateji, PR erişiminin formatı, nasıl oluşturulacağı, hedef kitle, hikaye ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı şeyi kapsayabilir.

Örneğin, bir birey olarak sizinle ilgili bir haber içeren bir basın bülteni yazmak istediğinizi varsayalım. Plan, bunun gerçekleşmesi için düşünülmesi gereken her şeyi ana hatlarıyla belirleyebilir.

Tüm alanlar değerlendirildikten ve tanındıktan sonra, medyada yer almanız sağlandığında sizi çok daha iyi bir konuma getirir. Doğru mesajları iletir ve kişisel markayı güçlendirmek için güçlü bir araçtır.

Kişisel PR’ın Arkasındaki Güç

kişisel pr nasıl yapılır

PR, insanları diğer girişimciler ve buna sahip olmayan işletmelerden ayıran şeydir. Çoğu işletme ve girişimcinin PR stratejisi yoktur. Kendinizi pazarda farklılaştırmak ve öne çıkmak istiyorsanız, kişisel PR çalışması ve doğru yol haritasının önemi ve gücü tartışılmaz.

Çoğu girişimci ve küçük şirket, bu fırsatı göz ardı eder. Çünkü, bunu yalnızca bir sosyal medya güç gösterisi olarak görür.

PR Haber Ajansı olarak müşterilerimizle sık sık tartıştığımız konulardan biri de, dünyanın en iyi ürün ya da hizmetine sahip olsanız da, kimsenin bundan haberi yoksa kimsenin onu satın almayacağı gerçeğidir.

PR, insanların sizi ve markanızı fark etmesini sağlamak ve yeni müşteriler kazanmak için çok etkili bir yaklaşımdır. PR ayrıca markanıza yalnızca trafik değil, aynı zamanda yeni müşteriler de getirir. İşletmenizin daha fazla ilgi görmesi genellikle işletmenize, web sitenize veya sosyal medya sayfalarınıza daha fazla trafik gelmesini ve hedef kitlenizden dönüşümler elde etmenizi sağlar.

Bu, mutlaka doğrudan görebileceğiniz bir şey değildir!

İnsanlar bir ay önce yayınladığınız bir makale sayesinde sizden haberdar olabilir. Sosyal medya hesaplarınızı takip eder, markanızla ilgili güncel bilgileri takip eder ve ardından pazarlama huninize girmiş olurlar.

3.taraflardan bu yetkiyi almanın bir sonucu olarak, kişisel PR, sizi bir düşünce lideri olarak konumlandırır. PR, kendinizi farklılaştırmak ve başarılarınızın geçerliliğini göstermek için en etkili tekniktir. Markanızın güvenilirliğinin altını çizmek için bunu tüm sosyal medyanıza yayın.

PR’a Hazır Olduğunuzu Düşünüyor Musunuz?

Yapmanız gereken ilk şey, yaratmak istediğiniz markanın hikayesini bulmaktır. Burada, hikayenizin ne olduğu konusunda net olmanız gerektiğidir.

Öne çıkmak istiyorsanız, kim olduğunuzu bilmelisiniz. Piyasadaki en iyi ürüne sahip olduğunuz için öne çıkarılmayacaksınız; markanızın büyüleyici bir arka planı olduğu için listeleneceksiniz. Ulusal haber çalışmaları gibi kişisel PR çalışmaları ile adınızı görünür kılıyoruz…

Kişisel PR’ın farklı biçimleri

Basın bültenleri, kişisel PR çalışmasının yalnızca bir kısmını oluşturur. Her farklı versiyonun kendine özgü faydaları ve avantajları olduğu gibi, dezavantajları da vardır.

Bir TV veya radyo programına röportaj vermek, kişisel PR ve iletişimin yeterince takdir edilmeyen bir şeklidir. Yerel radyo istasyonlarının ve TV platformlarının gücünü asla küçümsemeyin. Yeterince güçlülerdir ve ilk etapta hikayeyi rafine etmenin harika bir yoludur.

Ayrıca, yerel düzeyde rekabet daha azdır. Dolayısıyla, bir haber değeri olması için inanılmaz bir hikayeye ihtiyacınız yoktur. Ancak, haber gündeminin hızlı olduğu ve çok fazla şey içerebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, tek seferlik bir çalışma yerine düzenli olarak haber ve bülten çalışmaları yaptırmak gerekir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Şarkı PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp