Müzik PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Çok tanınmış ya da “no-name” bir şarkıcı olmanız fark etmez, yeni bir şarkı veya albüm söz konusu olduğunda, herkesin PR çalışmasına ihtiyacı vardır. Bu bazen bir iletişim ajansı ile sosyal medyayı ve hatta fenomenleri de içeren bir reklam çalışması olabilir, bazen de basın bülteni, TV klipleri gibi müzik PR ve medya çalışmalarını içerebilir. Ancak, müzik sektöründe, herkesin bir medya çalışmasına ve bir iletişim ajansına ihtiyacı vardır!

Müzik PR Hizmeti Neleri Kapsar?

  1. Basın bülteni yazımı ve dağıtımı
  2. TV kanallarında tanıtım
  3. TV program konukluğu
  4. Influencer marketing
  5. Sosyal medya haber kanalları ve hesapları
  6. Sosyal medya müzik kanalları ve hesapları
  7. Mavi tik hizmeti
  8. Google panel hizmeti

Mavi tik almak için ulusal gazete haberi

Özellikle “no-name” bir şarkıcıysanız ve müzik sektöründe emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız, işe öncelikle profesyonel olduğunuzu gösteren mavi tik alarak başlamalısınız. Profesyonel mavi tik almanız için de, Instagram’ın gözünde güvenilir olan “ulusal gazeteler”de haberinizin yayınlanmış olması gerekmektedir.

Bu noktada, PR Haber Ajansı olarak, yaptığımız basın bülteni dağıtım hizmeti ile hakkınızda yazdığımız haberleri ve şarkılarınız ile ilgili basın bültenlerini yayınlamakta ve dağıtmaktayız. Bu sayede, Instagram’a mavi tik başvurusu yaptığınız sırada, bu ulusal gazetelerde çıkan haberlerin linkini ekleyerek işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilirsiniz.

Basın Bülteni dağıtım hizmeti ve Müzik PR’ı

Basın bülteni, müzik PR’ı çalışmasının önemli bir adımını oluşturur. Yeni şarkınızın ne zaman çıkacağı, söz-müzik kimin tarafından yapıldığı, klibinin nasıl çekildiği, şarkınızın vermek istediği mesaj ve genel bilgileri, bu basın bülteni dağıtımı ile milyonlarca kişiye ulaştırabilirsiniz. Örneğin, DHA ile yapılacak bir basın bülteni dağıtım hizmeti, yeni şarkınızla ilgili haberi milyonlarca kişinin okumasını sağlayabilir.

Peki, bir iletişim ajansı olarak basın bülteni dağıtımını nasıl yapıyoruz? Bu noktada, hem mailing yoluyla gazetelere ve gazetecilere bülteni ulaştırıyoruz hem de DHA ve İHA haber havuzları üzerinden gazetelere doğrudan servis ederek yansıma alınmasını sağlıyoruz. Bunu yapmak, hem daha fazla kişinin size ulaşmasını hem de şarkınız veya isminiz ile ilgili Google’da bir arama yapıldığında çok daha fazla haberin görünmesini sağlayacaktır.

TV kanalları ve TV programları ile Müzik PR’ı

müzik pr çalışması nasıl yapılır

Yeni şarkınız çıktığında, onu televizyondaki müzik programlarında daha fazla kişiye izletmek ve dinletmek istersiniz. PR Haber Ajansı olarak, müzik PR çalışmasına bunu da dahil edebiliyoruz. Sevilen müzik kanallarında klibiniz yayınlansın istiyorsanız veya yeni şarkınızı söylemek ve bunu bir programa konuk olarak yapmak isterseniz, müzik PR stratejinize bunu da dahil edebiliriz.

Influencer marketing ile PR

Fenomen reklamları, hiç kuşkusuz bir iletişim ajansı ve marka tanıtımı için günümüzde en önemli adımlardan biridir. Daha fazla kullanıcı deneyimi yaratmak, daha fazla öneri sağlamak ve hem sayfanızı hem de şarkınızı daha fazla kişiye duyurmak için fenomen reklamları ve dolayısıyla influencer marketing hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Bu aşamada, şarkınızı ve klibinizi makro ve mikro influencer’lar aracılığıyla takipçilerine paylaştırıyor, şarkı ve klibinizin Youtube, Spotify ve diğer müzik platformlarında daha fazla izlenme, dinlenme ve tıklanmaya ulaşmasını sağlıyoruz. Fenomen ve ünlü isimler ile bu tarz çalışmalar yapmak, doğrudan ve dolaylı olarak sektörde daha fazla tanınmanıza da yardımcı olmaktadır.

Müzik PR’ı ve lansman

Yeni şarkınız için bir lansman düzenleyerek, hem basın hem de ünlüler dünyasında daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. Şarkı PR’ı yapmak için bir lansman, bazen bir otel roof’unda bazen de şık bir mekanda gerçekleştirilebilir. Buraya, magazin basını davet edilir ve röportajınız gerçekleştirilir. Tabi, bu aşamada ünlü isimlerin de lansmana davet edilmesi, bu röportajların ve dolayısıyla sizin ve şarkınızın TV ve gazetelerde yayınlanma şansını da arttırmaktadır.

Sosyal Medya Müzik ve Haber kanalları ile Müzik PR’ı

Sosyal medyada yer alan haber kanalları veya müzik dünyasındaki gelişmeleri paylaşan sayfalar ile yeni şarkı ve klibinizi paylaştırmak, çok daha geniş kitlelere şarkınızı duyurmanın ve orada kalıcı olarak yer almanın etkili bir yoludur. Böylece, günde yüzbinlerce tıklanmaya ulaşan magazin sayfaları ile hem isminizi daha kalıcı hale getirebilir hem de şarkınızı daha fazla kişiye duyurabilirsiniz. PR Haber Ajansı olarak, takipçi sayısı organik ve çok yüksek olan magazin ve müzik sayfaları ile çalışmaktayız.

Müzik PR çalışması için birlikte yol almak ve 360 derece pazarlama çalışmaları ile şarkılarınızı daha geniş kitlelere duyururken sektörde varlığınızı sağlamlaştırmak için bizimle çalışabilirsiniz.

× Whatsapp