Şarkı PR Çalışması Nasıl Yapılır? | PR Haber Ajansı

İrem Derici veya Hande Yener iseniz, yeni şarkınız için muhtemelen PR çalışması konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak, kariyerinizi planlayan bağımsız bir şarkıcı olarak PR çalışmasına önem vermek, ilerlemenizi sağlamak için kesinlikle akıllıca bir harekettir. Bu yazıda, PR ajansları şarkıcılar için ne yapar, neden önemlidir, PR’ınıza odaklanmanın zamanı geldiğinde bunun nasıl önemli olduğundan bahsedeceğiz ve doğru PR ajansı bulma ve ne kadar yatırım yapmanız gerektiği konularını ele alacağız…

PR Ajansı, şarkı çalışması için ne yapar?

Şarkıcılar için PR çalışması, medyada olumlu yer alma yoluyla sanatçının itibarını artırmaya odaklanır. Etkili bir PR ajansı, bir sanatçının en haber değeri taşıyan yönlerini bulur ve bunları ilgili gazetecilere ve medya kuruluşlarına sunarak olumlu bir haber oluşturur. Medyada yer alan haberlere ulusal gazeteler ve yerel haber siteleri dahildir.

Peki, sanatçı PR’ı neden önemlidir?

Bir sanatçının imajını geliştirmeye odaklanan PR kampanyaları, sanatçı PR’ı olarak sınıflandırır. PR kampanyaları, büyümekte olan sanatçılar için önemlidir. Çünkü, müzik sektöründe güvenilirliklerini artırmaya yardımcı olur. Dijital dünyadaki varlığını ve SEO’sunu arttırır, sosyal medyada doğrulanmış statü elde etmelerine yardımcı olur ve yeni takipçilere ulaşmak için reklam yoluyla olduğundan daha organik bir yol sunar.

Etkili bir PR çalışması, şarkıcılara nasıl faydalar sağlar?

  • Keşfedilebilirliğin artması 

Yüksek kaliteli haber sitelerinde bir sanatçının isminin geçmesi, Google’daki arama sonuçları sıralamasını etkileyen iyi bilinen bir faktördür. Bağlantısız olarak bahsedilse bile, PR odaklı medya yayını, bir sanatçının Google’daki otoritesi ve güvenilirliğini arttırabilir.

Bu, bir sanatçının web sitesinin, sosyal medya kullanıcılarının ve akış profillerinin, ilgili Google aramalarının arama sonuçlarında ne kadar belirgin bir şekilde göründüğünü önemli ölçüde artırır. Bu da, web sitesi trafiğini ve bilet satışlarındaki dönüşümleri arttırır.

  • Sosyal kanıt için geliştirilmiş otorite puanları 

Sosyal kanıt, insanları, hangi müziğin dinleneceği veya hangi sanatçının takip edileceği de dahil olmak üzere, sosyal ipuçlarını belirli bir bağlamda güvenli veya iyi davranışların iyi göstergeleri olarak değerlendirmeye yönlendiren olgudur. Instagram ve Twitter gibi platformlarda doğrulanmak sosyal kanıtın harika örnekleridir. Bir kişi, daha önce bir sanatçının adını hiç duymamış olsa bile, doğrulanmış durumunu görmek ona o sanatçının saygın ve takip edilmeye değer olduğu konusunda güvence verir.

  • Konser ve mekan rezervasyonu için daha fazla avantaj

Etkinlik ve mekan yöneticilerinin, halihazırda medyada oldukça fazla ilgi ve ilgi gören sanatçılarla çalışma olasılıkları çok daha yüksektir. Ayrıca yeni başlayan bir sanatçıyla değil, seviye atlamış bir sanatçıyla çalıştıklarını fark ettikleri için pazarlık yapma ve daha iyi anlaşmalar sunma olasılıkları da artar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp