Haber Yaptırmak İstiyorum | PR Haber Ajansı

Yerel ve ulusal gazetelerde haber yaptırmak, kişisel PR çalışması için önemli adımlardan biridir. Bir kişi, işletme ve marka için Google aramalarında görünür olmak son derece önemlidir. Bu haberler, markanız veya bir marka olarak şahsınız için halkla ilişkiler çalışmalarının temelini oluşturur. Ulusal haber yaptırmak, bazen mavi tik almak isteyen sanatçılar ve iş insanları için de faydalı olmaktadır.

Kişisel PR çalışması adına, siz de haber sitelerinde haber yayınlama ve ücretli haber yaptırmanın nasıl olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız, ulusal gazetelerde bu tarz çalışmalar sıklıkla yapılmaktadır. Bu durum, basılı gazeteler yerine dijital gazetelere olan ağırlığı arttırmıştır.

Ulusal haber yaptırmak neden önemlidir?

“Ulusal Haber Yaptırma” başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi, bu tarz haberler kişisel PR çalışmasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Çünkü, bir ulusal gazete haberi, sizi Google’da arayan potansiyel müşterileriniz ve iş ortaklarınıza hakkınızda bir fikir vermektedir.

Dolayısıyla, bir kişi adınızı veya markanızı araştırırken, prestijli bir sitede haberinizin yer alması, daha güvenilir bir imaj çizmektedir. Tabi, bu noktada “yalan haber” gibi olmayanı yansıtmak, hem etik değildir hem de yasal değildir. Dolayısıyla, yaptığınız işleri, projeleri, hedeflerinizi kapsayan doğru kurgulanmış bir basın bülteni hazırlamak ve bunu ulusal gazetelerde haber olarak yayınlatmak doğru olacaktır.

Bu noktada, kişisel PR çalışması dahilinde, hazırlanan bu basın bülteni DHA, İHA, AA gibi haber ajanslarından doğrudan haber havuzuna servis edilebilir. Bu ajansların, 30 bin civarında aboneleri bulunmaktadır. Bu aboneler, ulusal ve yerel haber siteleridir ve burada yayınlanan haberleri sitelerine çekerek yayınlamaktadır. Dolayısıyla, örneğin, İHA’dan yayınlatacağınız bir haber, çok sayıda yerel haber sitesi ve ulusal gazete tarafından çekilebilmektedir. Tabi, bu noktada doğru haber kurgusu ve haber değeri yaratmak da önemlidir.

Gördüğünüz gibi, kişisel PR çalışması, parasını ödeyip “ücretli haber yaptırma” kadar basit bir olay değildir. Mutlaka bir profesyonel tarafından, itibar ve marka yönetimi planlanmalıdır ve doğru zamanda, doğru mecrada haberiniz yayınlanacak şekilde ilerlenmelidir. Örneğin, aynı gün 3-4 farklı ulusal gazetede haberinizin çıkmasının da bir önemi yoktur. Düzenli aralıklarla, markanızla ilgili basın bültenlerinin hazırlanıp servis edilmesi, daha iyi bir temel oluşturmak ve daha uzun vadeli bir varlık sağlamak için önemlidir.

haber yaptırmak istiyorum

Peki, haber sitelerinde haber yayınlama nasıl olur?

Haber sitelerinde haber yayınlama, bazen yerel haber siteleri bazen de ulusal gazetelerde haber çalışması ile olur. Bu noktada, sizin nasıl bir yol izlemek istediğiniz ve PR çalışması, dolayısıyla marka reklam çalışması için ne kadar bir bütçe ayırdığınıza göre değişkenlik göstermektedir. Tabi ki, çalıştığınız PR ajansı da burada nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgili sizi yönlendirecektir. PR Haber Ajansı olarak; hem marka hem de kişisel PR çalışması hizmeti vermekteyiz. Ulusal haber yaptırma çalışmalarının dışında, daha geniş kapsamlı bir itibar yönetimi için bizimle iletişime geçerek stratejik adımlarla markanızı ve isminizi büyütmeye başlayabilirsiniz…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp