Ulusal Haber Yaptırma Neden Önemlidir?
Ulusal Haber

Ulusal gazetelerde haber yayınlatmak, hem PR çalışması hem de Google aramalarında çıkma ve SEO anlamında kişilere ve markalara fayda sağlayan çalışmalardan biridir. Haber değeri taşıyan bir konuda ulusal haber yaptırma, PR uzmanları ve gazeteciler tarafından yazılacak bir basın bülteni veya haber, Hürriyet, Sabah gazetesi gibi Türkiye’nin önde gelen gazetelerinin dijital platformlarında yayınlanır.

Böylece, kişi veya marka ile ilgili bir Google araması yapıldığında, doğrudan bu haber çıkacaktır. Dolayısıyla, kişisel PR veya marka PR’ı söz konusu olduğunda, ulusal haber yaptırma çalışmaları olmazsa olmazlar arasındadır.

Ulusal haber yaptırmak ile ilgili püf noktalarından biri, anlatılmak istenen mesajın haber değeri taşıyacak bir formata taşınmasıdır. Örneğin, yeni mağazasının açılışını yapan bir marka, bununla ilgili olarak sektöre ve Türkiye ekonomisine kattı değerden bahseden bir basın açıklaması yapabilir. Bu açıklama, daha sonra bir gazeteci veya PR danışmanı tarafından; hem marka, hem açılış hem de yapılan konuşmayı içeren bir haber metnine dönüştürülür ve AA, DHA, İHA gibi haber havuzlarından servis edilebilir.

Haber havuzundan haber servisi, aboneler ile paylaşılır. Böylece AA, DHA veya İHA aboneliği olan haber siteleri ve ulusal gazeteler, haberi sitelerine çekerek yer verebilirler. Bu, yine hem günlük olarak gazeteyi okuyan kişilerin açılışı görmelerini sağlamak hem de Google aramalarında marka ile ilgili herhangi bir araştırma yapan kişilerin önüne bu haberi çıkarmak için faydalıdır.

Ulusal gazetelerde haber nasıl yayınlatılır?

Ulusal gazetelerin dijital platformlarında haber yayınlatmak için medya satın alma yapmanız gerekmektedir. Hürriyet, Milliyet, Sabah gazetesi gibi ulusal gazetelerden doğrudan medya satın alma veya abonelik alabileceğiniz gibi; İHA, DHA, AA haber havuzlarına da yine abone olabilir ve havuz aboneleri ile basın bültenlerinizin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Havuz yerine doğrudan belirli bir medya organından haber yayınlatmak isterseniz; ilgili gazetenin reklam birimi ile iletişime geçebilir ve medya satın alma yapabilirsiniz. Bu tarz haberler, “bu bir reklamdır” ibaresi yer verilerek veya doğrudan haber niteliği taşıması durumunda haber olarak girilebilmektedir.

Ulusal haber yaptırmak neden önemlidir?

Ulusal haber yaptırmak, hem basılı hem de dijital ulusal mecralar olarak bakıldığında, hem PR çalışması ve itibar yönetimi hem de SEO için önemlidir. Markanızın isminin ulusal gazetelerde geçiyor olması, Google aramalarında daha üst sıralara çıkmanızı sağlar. Ulusal haber, hedef kitleniz ve potansiyel müşterileriniz gözünde güven inşa etmek için de önemlidir.

Eğer, daha fazla kişi tarafından bilinmek, insanlarda güven algısı yaratmak, itibarınızı güçlendirmek ve biri hakkınızda araştırma yaptığında sizin istediğiniz haberlerin görünmesini sağlamak istiyorsanız, ulusal haber yaptırmak için PR Haber Ajansı gibi bir ajans ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Bir PR ajansı, ulusal gazetelerde haber yayınlatmanız konusunda size hem basın bültenlerinin oluşturulması hem de haberlerin yayını ve takibi için size kapsamlı bir destek sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Marka İmajı Oluşturma: PR Ajanslarının Rolü ve Önemi

Ulusal haber yaptırmak için basın bülteni

Basın bültenleri, markaların yenilik ve gelişmelerini duyurmak, yeni bir şarkının çıktığını kamuoyu ile paylaşmak, yurtdışına açılan bir markanın haberini ulusal çapta paylaşmak gibi çok çeşitli metinler oluşturmak için hazırlanır.

Sanat, teknoloji, sağlık, ekonomi ve daha birçok alandaki kurum ve kişilerin yeniliklerini kamuoyu ile paylaşmak için bir PR danışmanına hazırlatabilecekleri basın bülteni, sonrasında İHA, DHA, AA gibi haber havuzlarından ulusal gazetelere servis edilebilir veya doğrudan Hürriyet, Sabah, Milliyet gibi gazetelerden medya satın alma yapılarak da yine günlük gazete okuyucuları ile paylaşılabilir.

PR çalışması söz konusu olduğunda, ulusal haber yaptırmanın gücü hafife alınmamalıdır ve itibar yönetimi için yararlanılmalıdır. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, PR Haber Ajansı ile iletişime geçerek danışmanlık alabilirsiniz.

1Yorum

  • Haber Yaptırmak İstiyorum | PR Haber Ajansı

    […] veya bir marka olarak şahsınız için halkla ilişkiler çalışmalarının temelini oluşturur. Ulusal haber yaptırmak, bazen mavi tik almak isteyen sanatçılar ve iş insanları için de faydalı […]

    Mayıs 21, 2024

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp