PR Ajansı Nedir? PR Ajansı Ne İş Yapar?
PR Ajansı

Reklam satın alıyor musunuz? Basın için haber yazıyor musunuz? Billboard’larda var mısınız? İnsanların, muhtemelen ihtiyaç duyduklarından fazlasını satın almalarını sağlamak için akılda kalıcı ifadeler üretiyor musunuz? Peki, PR çalışması ne demek ve PR ajansı ne iş yapar?

PR ajansları; reklam ajanslarının aksine; editoryal yayınlar yoluyla bireyleri ve şirketler tanıtır. Bu web siteleri, gazeteler, dergiler ve TV programlarında görünen hikayeler olarak bilinir. Reklam ajansı ve medya PR ajansı aynı hedefi paylaşır:

 • Müşterileri teşvik etmek
 • Onların mümkün olduğunca başarılı, dürüst, önemli, heyecan verici veya alakalı görünmesini sağlamak

Ancak, farkındalık yaratmanın yolları oldukça çeşitlidir. Çoğu kişi, reklamın müşteri tarafından ödendiğini ve şüpheyle karşılanması gerektiğini anlıyor. Ulusal gazete ve dergi gibi saygın yayınlarda yer alan haberler ve TV programlarında görünmek, üçüncü kişilerce onaylanma avantajına sahiptir ve genellikle daha olumlu bir algı yaratır.

Piar çalışması, genel olarak şu şekilde tanımlanır:

“Kurumun operasyonlarını ve planlarını iyi veya kötü yönde etkileyebilecek kamuoyunu, tutumları ve konuları öngörmek, analiz etmek ve yorumlamak.

Kamusal sonuçlarını ve kuruluşun sosyal veya vatandaşlık sorumluluklarını dikkate alarak politika kararları, eylem planları ve iletişim konusunda kuruluşun her düzeyinde danışmanlık yönetimi.

Bir markanın amaçlarının başarısı için gerekli olan kamu bilgilendirmesini sağlamak için iletişim stratejisi ve programları yürütmek gerekir. Bunlar, pazarlama iletişimini içerir. Dolayısıyla, pr çalışması kapsamlıdır ve profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Medya PR Ajansı Nedir?

İyi bir medya PR ajansı, müşterilerin takipçileriyle ve hedef kitlesiyle başarılı bir şekilde konuşmasına yardımcı olan stratejik bir ortaktır. Bir PR ajansı, piyasayı iyi bir şekilde dinleyen kişidir ve hangi sohbet başlatıcıların işe yarayacağını ve aynı zamanda neyin alev alabileceğini de bilir. Ajansınız fikirleri kırmadan ne kadar iyi geri çevirebilir?

Markalara, en iyi kültürel uyumu aramalarını tavsiye ediyoruz. PR ajansınız, sesinizi bulup alabilir mi? Etkili ajansların, birçok farklı gazeteci ile bağlantısı vardır. PR danışmanlarının çoğu eski gazetecilerdir. Dolayısıyla, bir hikayeyi anlatmanın ve editörlere ve muhabirlere ulaşmanın en iyi yollarını iyi bilirler. Kendilerini işe alan firmanın çalışanları olmadıkları için, firmaya ve hangi hikaye fikirlerinin işe yarayacağına dair potansiyele dair dürüst, dışarıdan bir bakış açısı sunabilirler.

Müşteri ile piar ajansı arasındaki ilişki pasif olmamalıdır. Müşteriler hangi mesajları tanıtmak istediklerini ajansa bildirmeli ve nerede görünmek istedikleri konusunda önerilerde bulunmalıdır.

Bloglar, web siteleri, ulusal gazeteler, TV programları, dergiler ve her gün gelişen medyayı içeren bir medya atmosferi ile iyi bir PR ajansı, müşterilerinin daha fazla tanınırlık yoluyla görünürlüklerini artırmalarına yardımcı olacaktır. Uzun vadede pr çalışması, markaya veya bireyin görünürlüğüne yapılan bir yatırım olabilir ve bu da tanınırlığın ve itibarın artmasına yardımcı olabilir.

PR Çalışması Neden Önemlidir?

PR çalışması olmadan, pazarlama ekibiniz muhtemelen yalnızca müşterileri hedef alır ve daha geniş kitleyi ihmal eder. PR çalışması, bütünsel bir yaklaşım benimser. Bir destek topluluğu oluşturur ve bir marka etrafında tutarlı mesajlar verir. PR içermeyen bir pazarlama yaklaşımı, bir kriz olduğunda gerici de olabilir. Olumsuz haberlere tepki vermek için çabalamaktan çok önceden bir kriz iletişim planına sahip olmak çok daha iyidir.

Örneğin, eski Amerikan başkanı Donald Trump, zaman zaman PR dışı bir yaklaşım kullanan birinin en yüksek profilli örnekleri arasında yer alabilir. Çeşitli şirketleri için muhtemelen birkaç PR ajansı kullanıyor olsa da, sosyal medyadaki takipçileri ile doğrudan iletişim kurması ile tanınır. Ancak görünen o ki, kendisine bu konularda tavsiyelerde bulunacak bir PR danışmanı yok! Geçtiğimiz haftalarda, bunun benzer bir örneğini de Patiswiss çikolata markasının sahibi ve CEO’su Elif Aslı Yıldız ile görmüş olabilirsiniz.

Her ikisinin de iletişimleri dikkat çekici. Ancak, örneğin Elif Aslı Yıldız, daha halkla ilişkiler dostu bir bir yaklaşım benimsemiş olsaydı, marka itibarı bu kadar hızlı bir şekilde karalanmazdı. Aynısı, Trump için de geçerli ve doğru bir PR stratejisi ile son seçimde daha iyi bir performans sergileyebilirdi.

PR Ajansı Ne İş Yapar?

Bir PR ajansının uygulayacağı stratejik taktikler, aşağıdakilerden bazıları veya hepsini içerebilir:

 • Basın bülteni yazımı ve dağıtımı
 • Ulusal gazetelerde tanıtım yazısı
 • Konuşma metni hazırlama
 • Firma hakkında sunumlar hazırlama ve doğrudan medya şirketleri ve gazetecilere gönderme
 • Halkın erişimi ve medya ilişkileri için tasarlanmış özel etkinlikler oluşturma ve yürütme
 • Firmanın mesajları hakkında Pazar araştırması yapma
 • Sponsorluk yoluyla iş bağlantılarının genişletilmesi
 • Web için site içi ve dış sitelere blog ve metin yazma
 • Kriz PR yönetimi
 • Sosyal medya tanıtımları (fenomen reklamlar)

Markalar, medya aracılığıyla itibarlarını korumak, geliştirmek veya inşa etmek istediklerinde bir PR ajansı ile anlaşmalıdır. İyi bir medya pr ajansı, markayı analiz edebilir, olumlu mesajları bulabilir ve bu mesajları olumlu medya hikayelerine dönüştürebilir. Haber kötü olduğunda, en iyi tepkiyi formüle edebilir ve hasarı azaltabilir.

PR haber ajansı, bir medya PR ajansıdır ve kamuoyundaki görünürlük ve bilinirliğinizi arttırmak için stratejik adımlar izler. Siz de yolun başındaki bir markaysanız ve “pr ne demek reklam nasıl yapılır?” gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız, geleneksel ve dijital medyada itibar yönetimi ve marka bilinirliği arttırma çalışmalarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1Yorum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp