En İyi PR Ajansları - Markalar İçin Pazarlama İletişimi | PR Haber Ajansı
en-iyi-pr-ajanslari

Online PR Ajansı, geleneksel medya (TV ve gazeteler), dijital gazeteler, radyo, billboard reklamları, dergi röportajları gibi çok geniş bir alana yayılan PR ajansı hizmetleri, kişi ve/veya markanın bilinirliği ve güvenirliğini arttırmaya ve sağlamlaştırmaya yönelik oluşturulan bir iletişim danışmanlığı temeline dayanmaktadır.

Siz “haber yaptırmak istiyorum” diye düşünürken, aslında burada en iyi PR ajansları size ve ihtiyaçlarınıza yönelik uygun bir marka iletişim planlaması oluşturarak nerelerde, nasıl görünmeniz ve nasıl bir itibar oluşturabileceğiniz ile ilgili çalışmalar yapacaktır. PR Haber Ajansı olarak, yıllara uzanan deneyimimiz ve kreatif ekibimiz tarafından oluşturulan iletişim modeli ve haberler ile siz de geleneksel ve dijital medyadaki varlığınızı daha görünür hale getirebilirsiniz. Kişiye özel haber yaptırmanın da ötesinde, marka itibarı ve güvenirliği konusunda da bir PR ajansı hizmeti almak en doğrusu olmaktadır.

Genel olarak bakıldığında, Türkiye’nin en iyi PR ajansları oldukça kapsamlıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde hizmet veren ajanslar ele alındığında, büyük, orta ve küçük ölçekli markalar için çok fazla seçenek bulmak mümkün. Ancak, PR hizmeti yalnızca bir haberi yayınlatmaktan ibaret değildir.

Kişiye özel haberler yaparken, öncelikle kişi veya markanın ihtiyaçları, vizyonu ve hedefleri göz önünde bulundurularak nasıl bir marka konumlandırılması yapılacağına karar verilmelidir. Bazı sektörlerde TV, dergi, gazete gibi geleneksel medya araçları üzerine ağırlık verilmesi gerekirken, bazı sektörler için sosyal medya araçları, fenomen reklamları, Instagram sektörel haber sayfaları ile yapılacak iş birlikleri ve ulusal gazetelerde haber çalışmaları ile marka bilinirliği arttırılabilir.

Dolayısıyla, bir PR çalışması mutlaka kişiye/markaya özel olarak hazırlanmalıdır. Online PR servisi verirken, bu noktalar gözden kaçırıldığında ve sadece haber yayınlama olarak görüldüğünde, pazarlama iletişimi olarak ayrılan bütçe de aslında boşa gitmektedir. Stratejik çalışmalar ve doğru adımlar, sadece birkaç ay içinde markanızı rakiplerinizin önüne çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Markalar için pazarlama iletişimi neden önemlidir?

Bir marka düşünün… Ürünleriniz veya verdiğiniz hizmet ne kadar kaliteli ve üst düzey olursa olsun, insanlar bunu yeterince bilmediği sürece hedeflerinize ulaşmanız mümkün değildir. Popülerlik çağında yaşadığımız düşünüldüğünde, markanız veya isminiz ne kadar popüler olursa, ne kadar çok geleneksel ve dijital medyada görünürseniz, hedeflerinize ulaşmanız da o kadar kolay olmaktadır.

Bazen, sadece marka ismine para ödediğimizi unutmayın. Aynı kategoride daha kaliteli bir marka olsa bile, daha tanınır ve dolayısıyla daha güvenilir olan markayı tercih etme eğiliminde oluruz. İşte bu noktada, en iyi PR ajansları olarak doğru bir pazarlama iletişimi stratejisi oluşturmamız gerekir. Marka sahibi veya markanın kendisini görünür, tanınır kılmak, hem güven ve itibar inşa etmek hem de satış hedeflerini tutturmak noktasında yardımcı olacaktır.

Dolayısıyla, PR hizmeti, “haber yaptırmak istiyorum” kadar basit bir iş değildir. Burada, stratejik bir iletişim modeli oluşturduktan sonra, mutlaka adımları belirleyerek ilerlemek gerekir. Çok hızlı sonuçlar almayı beklemek yerine; hedef odaklı, yavaş ama emin adımlarla ilerlemek en iyisidir. Burada, markanın kendisine de iş düştüğünü unutmamak gerekir. Bir PR ajansı olarak her ne kadar doğru ve stratejik adımlar atılsa da, marka sahibinin itibarı zedeleyecek tek bir adımı bile markanın güvenirliği ve bilinirliğine gölge düşürebilir. Burada, geçtiğimiz haftalarda Patiswiss çikolatanın yaşadığı durum örnek verilebilir.

Marka sahibi ve Ceo’sunun bir müşterisine yazdığı yanıt, aylardır belki de yıllardır yapılan PR hizmeti ve pazarlama iletişimi çalışmalarının çöpe gitmesine neden olmuştur. Dolayısıyla, bu noktada bir marka iletişim danışmanının olması ve CEO’nun doğrudan müşteri ile temas kurmaması gibi noktalar da gözden kaçırılmamalıdır.

Haber yaptırmak için ne gerekli?

Haber yaptırmak için tek kriter kesinlikle bütçe değildir. Bir haber değeri oluşturmak için öncelikle nasıl bir pazarlama iletişimi planlaması yapılacağı önemlidir. Marka bilinirliğini arttırırken, geleneksel ve dijital medyayı eşzamanlı olarak kullanabilmek, en iyi PR ajanslarının işidir.

Bir markaya yatırım yapıyorsanız, ürün kadar reklama da, hatta bazen reklama daha fazla yatırım yapmanız gerektiğini unutmayın. İçinde yaşadığımız çağda, insanlar daha fazla temas kurdukları markaları tercih etme eğilimindedir. Peki, haber yaptırmak için ne gerekli?

Burada, öncelikle haber değeri oluşturmak, markayı hedef kitlesi ile buluşturacak stratejiler oluşturmak ve hem ulusal gazeteler hem TV ve hem de dijital medya aracılığıyla markayı duyurmak gerekir. Bazen, billboard reklamları gibi geleneksel reklam yöntemlerine de ihtiyaç vardır ve son derece etkili olabilmektedir. Ek olarak, sektörel olarak popüler olan sosyal medya sayfaları ile işbirliği kurmak, dijital sayfalara reklam vermek veya bir Youtube kanalında markayı, hikayeyi anlatmak gibi adımlar da atılması gerekebilir.

Eğer siz de en iyi PR ajansları aracılığıyla markanızı daha iyi bir konuma getirmek istiyorsanız, PR Haber Ajansı olarak bizlerle iletişime geçebilir, doğru pazarlama iletişimi stratejileri ve danışmanlığı noktasında hedeflerinize daha emin adımlarla ulaşabilirsiniz.

1Yorum

  • PR Haber Ajansı ve Girne PR Ajansı | PR Haber Ajansı

    […] PR Haber Ajansı ve Girne’deki PR ajansları, işletmelerin ve kuruluşların iletişim stratejilerini güçlendirmek ve marka bilinirliğini artırmak için kritik bir rol oynarlar. Bu ajanslar, müşterilerinin hikayelerini etkili bir şekilde anlatarak, hedef kitleleriyle daha derin bağlar kurmalarını sağlarlar. Dolayısıyla, bir işletme veya kuruluşun başarılı olması için doğru PR ajansıyla çalışmak hayati öneme sahiptir. […]

    Haziran 10, 2024

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp