Dijital PR Yatırım Getirisini Ölçmenin 3 Benzersiz Yolu

Herhangi bir PR ajansı için en büyük zorluklardan biri, çalışmalarının yatırım getirisini kanıtlamaktır. Medyada yer alma ile satışlardaki artış arasındaki bağlantı genellikle çıkarılabilir. Geleneksel medya söz konusu olduğunda, doğrudan bağlantıyı kanıtlamak her zaman o kadar basit değildir. Diğer yandan dijital PR çalışmaları ile çabalarınızın müşteriniz için somut bir sonuç sağladığını göstermek için daha iyi bir fırsata sahip olursunuz.

Dijital PR çalışmalarının, işletmenize getirdiği artan görünürlük, potansiyel müşterilerin sizi kolayca bulmasına, markanız hakkında daha fazla bilgi edinmesine ve sadık müşterilere dönüşmelerine olanak tanır.

Bu tür dijital ayak izini takip etmek daha zordur, ancak dijital PR’ın yatırım getirisini hesaplamanın bazı benzersiz yolları vardır diye vurgulayan Baltacı; “Dijital PR’ın yatırım getirisini ölçmenin diğer yollarını birleştirerek müşterilerinize tüm değerinizi gösterebilirsiniz” şeklinde ifade ediyor.

Domain Otoritesi

Alan adı (domain) otoritesinin SEO ile ilgisi vardır. Ve günümüzde, dijital PR ve SEO iç içe geçmiş durumda. Domain otoritesi, bir web sitesinin belirli bir konu için arama motorları nezdindeki alaka düzeyini ve algılanan otoritesini ölçer. Puan ne kadar yüksek olursa, sitenin görünürlüğü de o kadar artar ve bunun sonucunda da muhtemelen daha fazla trafik alır.

Resmi bir arama motoru sıralama faktörü olmasa da Moz’un Etki Alanı Otoritesi, rekabete karşı nasıl bir performans sergilediğinizi daha iyi ölçmenize yardımcı olabilir. Özellikle, alan adı yetkinizin büyük bir kısmı, yüksek kaliteli harici bağlantıların (dijital PR çalışması için önemli bir odak noktası) elde edilmesinden kaynaklanır.

Baltacı, “İlgili ve yetkili kaynaklara başvurarak alan adı otoritenizi, müşterileriniz için anlamlı sonuçlar sağlayacak şekilde büyütebilirsiniz” diyor.

dijital pr nasıl yapılır

Dijital PR ve Marka Bilinirliği

Geleneksel PR çalışmalarında olduğu gibi, dijital basın bülteni dağıtımı ve PR çalışmaları da markanızın itibarına ve hedef kitlenizle ilişkiler kurmaya öncelik verir.

Dijitalin yardımcı olduğu yollardan biri, insanlara sizi ve markanızı tanıma fırsatı sunmaktır. Doğru yapıldığında bu fırsat, düşük basınçlı, düşük riskli bir karşılaşmada ortaya çıkar. Hedef müşteri, şirketinizin varlığından haberdar değilse, sizin kendi sorununu çözebileceğinizi düşünemez bile.

Hedef müşterilerin markanızdan haberi yoksa yeni müşterilerin gelmesi daha zor olacaktır. Dijital halkla ilişkiler çalışmaları, markanıza getirdiği görünürlük ve güvenilirlik artışı nedeniyle potansiyel müşterilerin sadık müşteriler haline gelmeleri için bir yol sağlar. Markanız halk tarafından daha tanınabilir hale geldiyse, çabalarınızın karşılığını alma ihtimaliniz yüksektir.

Markalı Aramada Artış

Dijital PR çalışmaları sayesinde bir markanın bilinirliği arttıkça, aslında müşterilerin arama alışkanlıkları da değişebilir. Örneğin, bir otomotiv markası için bu, “en iyi hibrit otomobiller” gibi daha geniş kategori aramalarından belirli bir araç markasına ve hatta modeline yönelik aramalara geçiş yapan aramalarda görülebilir.

Bu, Google Analytics aracılığıyla izlenmesi nispeten kolay bir ölçümdür. Her ay kaç arama sorgusunun müşterinizin adını içerdiğini takip etmeniz yeterlidir. Dijital ortamda PR çalışmaları etkili olmaya başladıkça, markalı arama sorgularının sayısının her ay arttığını göreceksiniz. Marka farkındalığının artmasıyla birlikte daha fazla insan markayı aramaya başlar çünkü artık markayı tanımış ve ona güvenmişlerdir.

Marka arama sorgularını takip etmek, müşterinizle ilgili eğilimleri ve genel algıyı ortaya çıkarmanıza da yardımcı olabilir. Ayrıca, PR’ın genellikle uzun vadeli bir oyun olduğunu unutmayın.

Kaynak: PR Daily 

× Whatsapp